Polityka Cookie's

Przedszkole Nr 15 w Elblągu


Przedszkole promujące zdrowie, dążące do kształcenia absolwenta kreatywnego i otwartego.

Get Adobe Flash player

Drodzy Rodzice!


Po dwutygodniowym czasie oczekiwań i obserwacji rzeczywistości w jakiej przyszło nam żyć, postanowiłam do Państwa napisać kilka słów.

W trudnym czasie epidemii bardzo proszę… zachowajmy spokój i dystans. Pozwólmy sobie wzajemnie na zwolnienie, na czas dla swoich bliski i w końcu na znalezienie dobrych stron tej sytuacji.
Bardzo troszczymy się o Wasze dzieci jak i o Was drodzy rodzice. Długo zastanawiałyśmy się w jaki sposób wesprzeć Was w pokonaniu tego trudnego czasu i doszłyśmy do wniosku, że w priorytetowymi działaniami obejmiemy dzieci 5 i 6 letnie.
Dołożymy wszelkich starań, żeby wzajemnie się wspierać, szukać rozwiązań na sytuacje problemowe zaskakujące nas wszystkich w tym nieprzewidywalnym czasie.
Dzieci w przedszkolu „uczą się” świata poprzez zabawę. Doświadczają go wszystkimi zmysłami ale to co najważniejsze…są w grupie społecznej, która dostarcza im smutków, radości ale i trudności. Uczy ich bycia razem, dostosowania się do panujących reguł jak i daje radość ze wspólnej zabawy. Zdaje sobie sprawę z tego, ze to właśnie tych sytuacji brakuje dzieciom najbardziej. To brak kolegów będzie w tym czasie trudne dla nas wszystkich. W tym miejscu przytoczę zapis z podstawy programowej wychowania przedszkolnego:
„Przedstawione w podstawie programowej naturalne obszary rozwoju dziecka wskazują na konieczność uszanowania typowych dla tego okresu potrzeb rozwojowych, których spełnieniem powinna stać się dobrze zorganizowana zabawa(...)
Na profilu FB naszego przedszkola systematycznie udostępniane są  propozycje materiałów i możliwe formy ich realizacji przez dziecko  w domu. Staramy się aby ten czas był dla Was dobrze spędzonym wspólnie  czasem, który będziecie wspominać z uśmiechem.
Nasi nauczyciele zawsze chętnie odpowiedzą na nurtujące Państwa  pytania, poprzez kontakt mailowy. Bardzo proszę abyście Państwo uszanowali ten sposób komunikacji i skorzystali z propozycji przesyłanych przez nauczycielki. Specjalnie dla Państwa zostały utworzone adresy mailowe nauczycieli w grupach, specjalistów i nauczycieli wspomagających.

Bardzo proszę aby wszelkie pytania były kierowane do nauczycielek w godzinach 8.00 – 16.00 w formie elektronicznej (poczta email) – po tym czasie odpowiedź udzielona będzie w kolejnym dniu. Pracujemy od poniedziałku do piątku. 

W związku z powyższym proszę o przyjście do przedszkola w piątek bądź poniedziałek i odebranie kart pracy zakupionych na początku roku szkolnego. Nauczycielki będą wysyłały do Państwa  informacje o sposobie realizacji kart pracy oraz inne pomocne do wspólnych zabaw informacje. Na bieżąco będzie można otrzymać od nauczyciela wskazówki do pokonania trudności, które mogą się pojawić podczas tej nowej sytuacji edukacyjnej.

Pamiętajmy jednak, że dziecko ma prawo być zmęczone, odmówić wykonania danego zadania.
Zapytajmy wtedy: A na co masz ochotę? Co chcesz teraz robić?
Pozwólmy wybierać, pozwólmy na swobodę, na inny sposób realizacji treści.
Dziecko świetnie rozwija się, nawet wtedy, gdy z klocków buduje cały dzień.
Zachęcajmy do sprzątania, do wspólnego przygotowania posiłku, do malowania, lepienia i  pielęgnujmy higienę, a w centrum Waszych działań niech będzie szczególnie SPĘDZONY CZAS RODZICÓW  Z DZIECKIEM nie tylko teraz – zawsze znajdujmy ten czas.
Bo może zdarzyć się tak, ze po Epidemii dziecko powie: Mamo, tato jak był koronawirus, to było fajnie, bo bawiliście się ze mną. Nie pozwólmy na to aby ten czas był kojarzony tylko z epidemią…J

Reasumując:

  1. W piątek i poniedziałek zapraszam Państwa do przedszkola celem odebrania kart pracy dla dzieci.
  2. Oczekujecie Państwo na maile od swoich nauczycielek, od specjalistów i od nauczycieli wspomagających. Panie pracują w godzinach 8.00 – 16.00 odpowiadając na pytania i niepokoje w formie elektronicznej (mail).
  3. Nie pracujemy w soboty i w niedziele. WSZYSTCY ODPOCZYWAMY…
  4. Proszę o cierpliwość, wyrozumiałość …dla nas to również nowa sytuacja.
  5. W dalszym ciągu wykonujemy wspólnie z dziećmi „książeczkę” w której dzieci rysują najfajniejsze wydarzenie dnia, rodzić opisuje je kilkoma słowami, lub robimy fotorelację. Książeczkę przynosimy do przedszkola już „PO” okresie pozostawania w domu.

Życzę wszystkim zdrowia i wytrwałości. Życzę aby to był dobry dla nas wszystkich czas. Pozostaję z nadzieją, że „PO” spotkamy się w przedszkolu ciesząc się z normalności dnia codziennego, że ten czas będzie tylko smutnym wspomnieniem.

Zapraszam również do kontaktu mailowego przedszkola: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Pozdrawiam wszystkich serdecznie Małgorzata Kalkowska

 

 

 

A teraz kilka słów do dzieci:

 

Drogie Przedszkolaki.

Przyszedł czas, który zmusił nas do przebywania w domu z daleka od kolegów i Waszych Pań. Wierzę jednak, ze to dobry czas dla Waszych Rodzin. W przedszkolu czekamy na Was i kiedy tylko będzie na to czas będziemy znów razem. Zaplanowane wycieczki i wyjazdy poczekają na Was…

Mam nadzieję, ze dzielnie pomagacie Rodzicom w spędzaniu wspólnego czasu, ze będziemy dumne, kiedy Rodzice pochwalą się Waszym odpowiedzialnym zachowaniem…J

 

 A teraz  prośba, propozycja:
Zrób  kanapki ze składników podanych przez rodziców dla siebie i dla rodziny (tak jak w przedszkolu , kiedy  jest szwedzki bufet)
Umyj ząbki - dokładnie wyszoruj (tak jak w przedszkolu po posiłkach)
Pobaw się ulubiona zabawką wyobrażając sobie, ze dzielisz się nią z koleżanką / kolegą
Zaproś mamę i rodzeństwo do zabawy z proponowanymi przez TVP programami dla dzieci
Pokoloruj lub narysuj coś co było w dniu dzisiejszym najfajniejsze!
Przytul się do rodziców, powiedz im coś miłego, popatrz jaki mają kolor oczu, włosów…J
Idź umyj ręce, razem z wierszem „Umyj rączkom brzuszki, później plecki i paluszki
Potem palce złap na wędkę, pokręć kciuki śrubokrętem
I na koniec swe paluszki potrzyj szybko o dwa brzuszki.”...
Zjedz obiad - trzymaj prawidłowo łyżkę Policz ile osób siedzi przy stole. Nie wstawaj od stołu dopóki wszyscy nie skończą jeść.
Posłuchaj bajki, odpocznij, poleż...
Pobaw się zabawkami sam…z rodzeństwem.

Nie przeszkadzaj starszemu rodzeństwu w odrabianiu lekcji lub kiedy są „w szkole”.
Pooglądaj zdjęcia z albumu popytaj kto na nich jest, pośmiej się z Rodzicami…spędźcie razem wesoło ten czas…

Do zobaczenia w przedszkolu…Małgorzata Kalkowska

Copyright © 2022 Przedszkole Nr 15 w Elblągu  Rights Reserved.